Webworld

Serwis wędkarski i sportowy

Sport

Zasady gry w squasha – o co w tym chodzi?

Zasady gry w squasha – o co w tym chodzi?

Squash to dyscyplina sportowa, która niewątpliwie cechuje się dużym dynamizmem, zróżnicowaniem i możliwością pokazania swoich umiejętności taktycznych. Choć na pierwszy rzut oka nie wygląda skomplikowanie, jako sport, w którym dwóch graczy ściga się za jedną piłką w zamkniętym pokoju, w rzeczywistości squash to gra pełna reguł, strategii i taktyk. Dokładnie zasady tego fascynującego sportu przybliżymy w tym artykule.

Sprawdź także:

Popularne gry zespołowe – aktywny wypoczynek po pracy!

Podstawowe zasady gry w squasha

Squash to gra dla dwóch lub czterech osób. Dwa podstawowe elementy zwane „rally” i „serwis” są kluczowym elementem. Każdy punkt zaczyna się od serwisu, który musi zostać wykonany zgodnie ze zdefiniowanymi zasadami. Jeżeli zdobywca punktu wygrał ostatni punkt, ma prawo do serwisu, a przeciwnik stoi, patrząc na ścianę, z której serwis ma miejsce. Po serwisie zaczyna się rally, podczas którego gracze muszą uderzyć piłkę przy pomocy rakiety na ścianę frontową tak, aby spadła poniżej górnej linii, ale powyżej dolnej linii.

To jest rzadkość w sportach rakietowych: być widownią i graczem jednocześnie.

Squash cechuje się również nieco innymi zasadami, które są trochę wyjątkowe w świecie sportów rakietowych. Nie ma żadnej siatki dzielącej graczy – są one na tej samej stronie boiska. Gracze muszą umiejętnie przewidzieć ruchy przeciwnika, aby uniknąć kontaktu z nim podczas próby uderzenia piłki.

Niezbędny sprzęt do gry w squasha

Do gry w squash potrzebujesz raczej skromnego zestawu sprzętu. Po pierwsze, potrzebujesz rakiety do squasha. Różnią się one od raket do tenisa, zarówno pod względem wielkości, jak i budowy. Rakiety do squasha są lżejsze (zazwyczaj pomiędzy 110 a 200 gramami) i mają większą główkę, co umożliwia precyzyjniejsze uderzenia.

Kolejnym niezbędnym elementem jest piłka do squasha. Jest ona mała, gumowa i wypełniona powietrzem. Piłki do squasha są oceniane na podstawie ich odbicia – im wyższy współczynnik odbicia, tym łatwiej się gra. Dla początkujących zaleca się piłki o wyższym współczynniku odbicia, które umożliwiają dłuższe wymiany i dają więcej czasu na przyjęcie uderzenia.

Oczywiście, do gry potrzebujesz również butów. Buty do squasha powinny mieć niesymetryczną cholewkę, która zapewnia większą ochronę części stopy najbardziej narażonej na uderzenia piłki. Powinny też mieć gumową podeszwę, która zapewnia lepszą przyczepność na parkiecie.

Strategie i taktyki w grze w squasha

Podstawą strategii w squashu jest kontrola środka boiska. To jest miejsce, z którego najszybciej można dotrzeć do każdego punktu kortu. Dlatego większość strategii polega na uderzaniu piłki tak, aby wróciła do środka boiska, zmuszając przeciwnika do biegania i zużywania energii.

Inna popularna strategia polega na „doładowywaniu” piłki – uderzaniu jej tak, aby dotarła do tylnych ścian boiska jak najwyżej i jak najmocniej. Jest to bardzo skuteczna taktyka przeciwko przeciwnikom, którzy wolą grać blisko ściany frontowej.

Squash to gra pełna złożoności, zarówno pod względem zasad, jak i strategii. Choć początkowo może wydawać się skomplikowany, z każdym rozegranym meczem staje się coraz bardziej zrozumiały i satysfakcjonujący.

Sprawdź także:

Zasady gry w bilarda – szybka nauka od podstaw!

Zasady gry w badmintona – nauka krok po kroku!

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników wędkarstwa, sportu i dobrego jedzenia. Dzielimy się naszymi odczuciami, doświadczeniem ze świata sportu oraz poradnikami. Artykuły, które zamieszczamy wynikają z wieloletniego doświadczenia oraz zamiłowania do danych dziedzin.