Webworld

Serwis wędkarski i sportowy

Dieta

Co wolno jeść po wyrwaniu zęba?

Co wolno jeść po wyrwaniu zęba?

Wyrywanie zęba to zabieg, który wiąże się z określonym dyskomfortem i ewentualnym bólem. Jeżeli chodzi o dietę w trakcie gojenia się rany po ekstrakcji, sprawa staje się delikatna. Warto dobierać takie produkty, które nie tylko będą bezpieczne dla gojącej się jamy ustnej, ale również dostarczą organizmowi potrzebnych składników odżywczych do poprawy regeneracji. Przyjrzyjmy się, jak wygląda optymalna dieta po wyrwaniu zęba.

Sprawdź także:

Czym są suplementy diety i czy warto je stosować?

Dieta po ekstrakcji zęba

Po wyrywaniu zęba, szczególnie ważne jest, aby w pierwszych dniach stosować dietę, która nie będzie podrażniać jamy ustnej. Powinno się spożywać jedzenie miękkie i na chłodno, unikając przy tym ostrego i ciepłego. Dodatkowo, istotne jest, żeby poszczególne posiłki były zbilansowane i pożywne, aby dostarczały organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które przyspieszają gojenie się rany po ekstrakcji.

Jedzenie miękkie i chłodne

Długość procesu gojenia się po wyrwaniu zęba jest różna i zależy od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia czy też wiek pacjenta. W tym czasie szczególnie zalecane są miękkie i chłodne potrawy. Dlaczego?

Po pierwsze, miękkie jedzenie, takie jak puree ziemniaczane, zupy kremy, jogurty, czy banany są delikatne dla gojącej się dziąsła. Nie powodują dodatkowego podrażnienia, wynikającego z mechanicznego pocierania o ranę. Z drugiej strony, chłodne jedzenie, takie jak lody czy koktajle owocowe, mogą pomóc zmniejszyć uczucie obrzęku i bólu. Chłód działa bowiem przeciwbólowo, jednocześnie zmniejszając stan zapalny.

Jednak przy wyborze potraw na pierwsze dni po ekstrakcji warto mieć na uwadze, że powinny one być nie tylko miękkie i chłodne, ale również zdrowe i pożywne. Zapewnienie organizmowi niezbędnych składników odżywczych jest bardzo ważne dla prawidłowego procesu gojenia.

Unikaj ostrego i ciepłego

Zdecydowanie warto unikać po ekstrakcji zęba to jedzenie, które jest ostre, pikantne oraz ciepłe. Produkty z dużą ilością przypraw mogą drażnić jamę ustną i spowalniać proces gojenia się rany po ekstrakcji. Dlatego na pewien czas powinniśmy odstawić pikantne potrawy, ostry sos, czy alkohol.

Ponadto, bardzo gorące jedzenie czy pijałki, jak herbata czy kawa, mogą nie tylko podrażniać dziąsła, ale także mogą doprowadzić do rozpuszczenia skrzepliny, która powstaje po wyrywaniu zęba. To zjawisko określane jest mianem „suchego dołka”, co jest poważnym powikłaniem i może prowadzić do silnego bólu.


Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników wędkarstwa, sportu i dobrego jedzenia. Dzielimy się naszymi odczuciami, doświadczeniem ze świata sportu oraz poradnikami. Artykuły, które zamieszczamy wynikają z wieloletniego doświadczenia oraz zamiłowania do danych dziedzin.